Skip To Main Content
Students walking on campus

Awards and Prizes Presented at Close of School Year

Students were honored at three end of year events, Prize Day for Forms I-V, Baccalaureate, and the 96th Commencement. Parents were invited to the events to celebrate the student accomplishments.

Congratulations to this year’s award winners. Below is the list of honorees from all three events. 

Prizes Awarded at Prize Day (Forms I-V) – June 2, 2022

Vocal Music Prize
Will Kelly ’23

Willey Sextant Prize for Creative Writing
Cooper Nelson ’23

Woodbury Public Speaking Prize-Fall
Cameron Connell ’23

Middle School Public Speaking Prize - Fall
Chase Teeson ’26

Middle School Public Speaking Prize - Spring
Ezra Lee ’25

Middle School Drama Award
William Achtmeyer ’26
Thomas Folan ’25

The Hayden G. Coon Drama Prize
Jerry Austen ’23
Jeremy Eaton ’23

Prospector Prize
Ezra Lee ’25

The Hill Prize
Alex Laidlaw ’25
Thomas Folan ’25

Edward M. Burt Community Service Award
Mac Bobo ’23
Cameron Carey ’23
Daniel Drucker ’23
John Goguen ’23
Quinn Healey ’23
Leonardo Montoya ’23
Daniel Moran ’23
Turner Rayment ’23

Red and Blue Key Society
Anthony Pellagrini ’23
Mark Price ’24
Wyatt Schmidek ’23
Joseph Zellner ’27

Newell Howes Morton Award
Samuel Karp ’25
George Carroll ’25

Thomas Photography Prize
Rafael Rodriguez Montgomery ’24
Evan Noel ’25

Jared Waterbury Scudder Latin Prize
Jason Cannistraro ’23
David Cho ’23

Maureen O'Donnell Book Prize
William Austen ’23
Mac Bobo ’23
Jason Cannistraro ’23
David Cho ’23
Jeremy Eaton ’23
Turner Rayment ’23

Brown Book Award
Cameron Connell ’23
Jeremy Eaton ’23

Form IV History Prize
Andrew Bittner ’24
Max Glick ’24
Aaron Stanger ’24
Kevin Weldon ’24

French Prize
Samuel Davis ’24

Raymund A. Kathe Prize (Asian Studies)
James Hurd ’23
Cooper Nelson ’23

Frederick C. Richardson Chemistry Prize
Jeremy Eaton ’23
Cooper Nelson ’23
Max Wagner ’23

Rensselaer Mathematics & Science Medal
Max Wagner ’23

Clifford Goodband Biology Prize
Mark Price ’24
Nate Voss ’24

Staehle-Downes Geology Prize
Matthew Torrey ’23

Middle School Award of Merit - Form I
William Fradette ’27
Jack Daley Demerle ’27
Jake Ma ’27
Ky-Mani Monteiro ’27
William Sandor ’27
William Trautz ’27

Middle School Award of Merit - Form II
Babikir Saeed ’26
Boston Ezedi ’26
Griffin Vail ’26
Jackson Bartlett ’26
William Jones ’26
Mason Iandiorio ’26

Middle School Award of Merit - Form III
Yareh Constant ’25
Jin Lee ’25
Tawanda Masiiwa ’25
Christopher McEvoy ’25
Jordan Summers ’25

Gregg Citizenship Award
Declan Woolbert ’27

Helena Weiser Funk Award
Juan-Pablo Fernandez del Castillo ’25

General Mark A. Milley '76 Prize
Jake McManus ’24
Luke Travaglini ’24
Luke Trevisan ’24

Yale Book Award
Daniel Drucker ’23
Merhawi Ghebrelul ’23

Williams College Book Prize
Jeremy Eaton ’23
Turner Rayment ’23
Max Wagner ’23

Harvard Club of Boston Book Prize
Mac Bobo ’23

 

Form VI Prizes Awarded at Baccalaureate/Senior Celebration – June 3, 2022

 

Members of the Class of 2022 

Diversity Leadership Award

Jacob Czarnecki 
Owen Gerah 
Albert McField Zapata
Kailen Richards 
Lawrence Tang
Martin Wilson
Salman Yonis 

Woodbury Public Speaking Prize-Spring
Daniel Rashes 

Global Citizenship Award
Luke Carroll 

Hampers Lyceum Award
Luke Carroll 
Will Smith 

Edward M. Burt Community Service Award
Dietrich Jacobs 
Brendan Monahan 

Max Warburg Community Service Award
Luke Carroll 

Red and Blue Key Society
Jack Albers 
Jacob Czarnecki 
Shane Kelly 
Diego Ortiz 
Nolan Parchesky 
Dylan Rosen 
Martin Wilson 

Babe Ruth Sportsmanship Award
Michael Ahonen 
Braden Reilly 

Darren D. Gallup Three Sport Athlete Award
David Carter 
James Donahue 
Arec Keomurjian 
Matthew Martines 
Diego Ortiz 
Nolan Parchesky 
Thomas Romney 
Dylan Rosen 
Anton Schmitt 

Charles F. Kenney '06 Prize
Charles Cave 

The Independent School League Award of Excellence
James Donahue 
Thomas Goguen 

B Flats Music Awards
Jacob Czarnecki 
Gabriel Klug 

Ensemble Award
Daniel Bittner 
David Carter 
Charles Geddes 
Howard Huang 
Kevin Jiang 
Arec Keomurjian 
Timothée Simonin
Sasha Vasu 

Instrumental Music Prize
David Carter 
Sasha Vasu 

Angelo Togneri Art Prize
David Carter 
Daniel Rashes 

Panel Carving Prize
Ethan O'Neill 
James Kennedy 

Henry S. Robinson Physics Prize
Howard Huang 
Kevin Jiang 

The Paul J. Zofnass '65 Environmental Award
Jacob Czarnecki 
Wilton Lawton 

Maureen O'Donnell Book Prize
Daniel Bittner 
Arec Keomurjian 
Benjamin Trotsky 

Henry S. Robinson English Prize
Benjamin Trotsky 

Downes History Prize
Daniel Bittner 
Luke Carroll 
Thomas Madden 

Maxwell Mathematics Prize
Jaden Hill 

Thomas G. Walters Mathematics Achievement Prize
Howard Huang 

Spanish Prize
Onyekachi (Kachi) Ezeani 

French Prize
Timothée Simonin

Polyglot Award
Sasha Vasu 

 
Form VI Prizes Awarded at Commencement – June 4, 2022

Milton L. Dodge Prize
William Killoran '22 
Martin Wilson '22

Margaret V. Lawless Memorial Prize
Jacob Czarnecki '22
 
George vonL. Meyer III Memorial Prize
Kevin Jiang '22


Faculty/Staff Service Milestones (presented on Prize Day, June 2)


Fifty Years
Kenneth Martin ’65
Michael Sherman 

Thirty-Five Years
Donald Bradley
Robert Brownell

Thirty Years
Christopher Sweeney ’83

Twenty-Five Years
Nancy Montanaro
Daniel Butler

Twenty Years
Jay Fritz ’91
Caleb Collins ’93
Linda Rudzinski

Fifteen Years
Vincent D'Amico
David Hegarty

Ten Years
Suzanne Kaplan
Nancy O'Connor
Paul DiResta
Eric Smith
Juliette Zener

Five Years
Caroline Kenney
Tania Glinski
Daniel Duarte
James Peck ’77
Nina Del Vecchio
 

Recent News Stories